07
paź

0

Fundacja PRO CIVIS aktywna w ramach Europejskiej Sieci Nauki i Technologii COST!

Intensyfikacja współpracy, szersze i efektywniejsze dzielenie się wiedzą i wynikami badań w całym łańcuchu wartości, przy jednoczesnym tworzeniu środowiska dla innowacji, to jeden z głównych celów nowego projektu COST „Niechemiczne zwalczanie chwastów w roślinach leczniczych i aromatycznych (MAPs)(weedingMAPs)”. Fundacja Pro CIVIS jest merytorycznym współtwórcą tego projektu i będzie aktywnie zaangażowana w zadania zarówno badawcze, jak i networkingowe.

Prezes PRO CIVIS – Tadeusz Pęczek pokieruje pracami Grupy Roboczej 4 „Strategiczne podejście do współtworzenia wiedzy dla nowego lub zaadaptowanego niechemicznego zwalczania chwastów”. Grupa Robocza 4 podejmie wyzwanie zaprojektowania nowych rozwiązań organizacyjnych, zajmie się aspektami innowacji i waloryzacją wiedzy oraz opracuje rozszerzoną wieloczynnikową analizę SWOT dla weedingMAP.

Przedstawiciele PRO CIVIS będą także merytorycznie zaangażowani w prace Grupy Roboczej 2 „Bariery i czynniki wpływające na przyjęcie niechemicznych strategii zwalczania chwastów w MAP”. Zadaniem tej Grupy jest między innymi przedstawienie przeglądu europejskiego i krajowego prawodawstwa i programowania, a także katalogu zaleceń dotyczących najlepszych praktyk przyspieszających stosowanie niechemicznych metod zwalczania chwastów w MAP.

Zwalczanie chwastów jest jednym z najtrudniejszych aspektów produkcji roślinnej. Chwasty, które nie są zarządzane optymalnie, stanowią poważną konkurencję dla składników odżywczych, wody i światła, stąd często prowadzą do niższych plonów, większej liczby szkodników i chorób. Sektor roślin leczniczych i aromatycznych (MAP) jest szczególnie dotknięty przez chwasty, gdyż surowce zielne są ściśle ustandaryzowane zgodnie z wymogami farmakopei, na przykład pod względem zawartości zanieczyszczeń organicznych, a także pestycydów czy innych toksycznych pozostałości. Stwarza to liczne wyzwania dla uprawy, ale także dla dalszych ogniw łańcucha wartości. Istnieje silna potrzeba ustalenia właściwej strategii zrównoważonego zwalczania chwastów dla tych grup roślin; zwłaszcza w odniesieniu do Zielonego Ładu UE, którego celem jest ograniczenie stosowania pestycydów chemicznych o 50% do 2030 r.

Projekt trwa od 27 września 2024 r. do 26 września 2028 r. pod przewodnictwem Research Institute for Organic Agriculture FiBL ze Szwajcarii oraz we współpracy z innymi uznanymi organizacjami badawczymi i środowiskiem akademickim.